Żyjąc w ciągłym pędzie, licznych obowiązkach ważne jest, aby zadbać o swój komfort psychiczny. Pozwoli to nam zachować wewnętrzna harmonie oraz zredukuje nadmiar odczuwanego przez nas stresu.
Mindfulness (z ang. uważność) nazywany jest treningiem uważności. Są to ćwiczenia umysłu przeznaczone dla osób, które mają poczucie nie radzenia sobie z własnym stresem oraz negatywnymi emocjami. Taki trening może również okazać się bardzo pomocny w przypadkach zachorowania między innymi na depresję lub na zaburzenia odżywiania. Według Jon’a Kabat- Zinn, jednego z założycieli ośrodków specjalizujących w opisywanej technice, określenie mindfulness oznacza: ,,stan świadomości będący wynikiem intencjonalnego i nieoceniającego kierowania uwagi na to, czego jesteśmy w stanie doświadczyć w danej chwili’’. Skupiamy się na tym co jest TU I TERAZ. Odganiamy swoje myśli na bok, po to, aby zacząć przyjmować docierające do nas informacje/bodźce w sposób dla nas jasny. Dzięki takiemu treningowi człowiek jest w stanie osiągnąć wewnętrza równowagę emocjonalną, wypracować sobie umiejętność koncentracji uwagi, czy relaksu (dla niektórych nie jest to łatwe zadanie, są osoby które ,,nie umieją odpoczywać’’). Ten rodzaj ćwiczeń pomaga zredukować napięcie nerwowe, stres, pozwoli nam znowu zacząć cieszyć się życiem, drobnymi rzeczami, które doświadczamy w swoim codziennym życiu.
MBSR, czyli Redukcja Stresu Oparta na Uważności jest jednym z pierwotnych treningów tego obszaru. Został zapoczątkowany w latach 70. Wykorzystują go niektóre placówki medyczne, uniwersytety, ośrodki medytacji bądź ośrodki rozwoju osobistego.
MBCT, jest to inny rodzaj treningu, mianowicie Terapia Poznawcza Oparta na Uważności. Jest ona rozszerzeniem klasycznego MBSR i wykorzystuje się ja głównie w pracy z pacjentami chorującymi na zaburzenia depresyjne, głównie jako metoda zapobiegania nawrotom objawów. Ta technika przynosi również dobre rezultaty w pracy nad zaburzeniami odżywiania, zaburzeniami lękowymi, w bezsenności czy w pracy nad uzależnieniami.
Każda terapia rozpoczyna się od indywidualnego spotkania z trenerem, posiadającym odpowiednie kwalifikacje do przeprowadzania tego typu treningów. Kursy powinny trwać około 8 tygodni. Uczestnik zostaje posiadaczem również płyt CD po to, aby również trenować w swoim domu. Pod koniec takiego kursu następuje spotkanie podsumowujące. Omawiane jest z pacjentem to, czego doświadczył, jakie nastąpiły zmiany w jego funkcjonowaniu, ja się czuje itd.
Aby lepiej zobrazować na czym może polegać opisywany wyżej trening. Poniżej znajduje się link na którym przedstawiony jest przykładowy Trening Mindfulness (zachęcam do jego wykonania, być może ta technika jest właśnie dla Ciebie :)).
Techniki relaksacyjne to główne metody do walki z ciągłym poczuciem zmęczenia, stresu, nadwrażliwości, czy nawet gniewu/frustracji. Do zbioru technik można zaliczyć: techniki bioenergetyczne, relaksacje Jacobsona, Trening Autogenny Schultza, nagrania relaksacyjne, aromaterapię, czy hipnozę – która wspomaga leczenie nerwicy i może wpłynąć na rozluźnienie pacjenta. Tak naprawdę można spróbować każdej z wymienionych technik. Ważne jest, aby w czasie wykonywania danego treningu wsłuchać się w siebie i zadecydować czy dobrze się w nim czujemy – jeśli nie, zrezygnujmy i spróbujmy innej. Na przykład nagrania muzyki relaksacyjnej nie są dla każdego z nas. U niektórych osób taka muzyka może tylko zwiększyć poziom odczuwanej frustracji lub napięcia. Pamiętajmy – nie róbmy nic na siłę, to tylko pogorszy nasze samopoczucie.
Podsumowując, Mindfulness jest treningiem uważności, który wykorzystywany jest do obniżenia naszego poziomu stresu oraz walki z negatywnymi emocjami. Innymi technikami relaksacyjnymi są: nagrania muzyki relaksacyjnej, Trening Autogenny Schultza, aromaterapia i wiele innych. Tylko od naszych osobistych preferencji zależy, który wariant wybierzemy dla siebie. Zwłaszcza teraz – w okresie jesienno-zimowym, kiedy pogoda za oknem nie zachęca nas do niczego – zatroszczmy się o własne dobre samopoczucie i w chwilach spadku energetycznego, braku motywacji, spróbujmy choć na chwilę przenieść się do stanu, który pomoże nam się całkowicie odprężyć.