Dziecko w szkole

Nasze pociechy niedawno poszły do szkoły i zapewne przynoszą do domu wiele różnych historii. Zastanawiasz się może nad tym, jak Twoje dziecko czuje się w takiej sytuacji i czy możesz mu jakoś pomóc w odnalezieniu się. Odpowiedź brzmi oczywiście tak, a jeśli zapytasz w jaki sposób- najlepiej szczerą rozmową.

Ważne jest, aby okazywać swojemu dziecku wsparcie bez osądzania tego, co mówi. Niech te pierwsze tygodnie w szkole będą momentem na wdrożenie się w nową codzienność, która potrafi być naprawdę stresująca. Warto skupiać się nie tylko na tym, jakie oceny zdobywa Twoja pociecha. Są one bowiem niezbyt wymiernym sposobem sprawdzania wiedzy, ani czegokolwiek innego. Jest to subiektywny system oceny młodego człowieka, który potrzebuje przecież spojrzenia na niego jak na całość, która stara się najlepiej jak potrafi.

Dziecko w wieku szkolnym potrzebuje wsparcia i niejako zapewnienia, że nieważne co zrobi- jest dla Ciebie, rodzica, wystarczająco dobre. To oczywiste, że będzie popełniać błędy, być może czasem zachowywać się nieodpowiednio na lekcjach. Te wszystkie zachowania z czegoś wynikają i najlepsza możliwa reakcja to ta wypełniona empatią i zrozumieniem. Żadna, nawet dorosła osoba, nie ma przecież wiedzy na każdy temat.

W początkowym okresie roku szkolnego dobrym pomysłem może być przeznaczenie większej ilości czasu na odrabianie lekcji. Prawdopodobnie Twoje dziecko spotyka się z niektórymi przedmiotami po raz pierwszy, dlatego może potrzebować pomocy we wdrożeniu się w jego zagadnienia. Ma styczność z nowymi nauczycielami, a może również rówieśnikami. Na pewno stara się przejść przez to w możliwie najlepszy dla siebie sposób.

To trudny moment także dla Ciebie. Kiedy powtarzasz swojej córeczce bądź synkowi wiele razy to samo, możesz czuć wyczerpanie i rozdrażnienie. Istotne jest więc, aby starać się znaleźć w sobie dodatkowe pokłady siły, a do dziecka podchodzić z empatią i wyrozumiałością. Stwarzanie bezpiecznego, spokojnego środowiska w domu będzie owocować w zaufanie i większą chęć współpracy.
Tym krótkim tekstem chciałam Ci powiedzieć, że Twoje rodzicielskie wysiłki nie pójdą na marne i są dla Twojej pociechy bardzo ważne. Dzieci potrzebują szczególnej uwagi w takich momentach jak pójście do szkoły/kolejnej klasy. Staraj się uważnie słuchać tego, co mówi do Ciebie młody człowiek. Pamiętaj, że lepiej, aby z zadania dostał gorszą ocenę, ale żeby było odrobione w spokojnej atmosferze.