Jak sobie poradzić z uporczywym stresem i ciągłym zamartwianiem się?

W dzisiejszych czasach jesteśmy przeładowani wszelkimi bodźcami – zwłaszcza wzrokowymi oraz słuchowymi. Stawia nam się coraz to więcej wymagań, mamy wiele obowiązków, zobowiązań…. Krótko mówiąc  – dźwigamy  masę rzeczy na głowie. Zdarzyć się może tak, iż nie będziemy już w stanie unieść kolejnych spraw na swoich barkach. Zaczynamy odczuwać coraz to większy stres, napięcie. Pojawiają się natrętne myśli dotyczące konkretnego obszaru z naszego życia: pracy, związku, rodziny itd…

Niektórzy z nas w takich momentach zaczynają szukać pewnego rodzaju ,,ucieczek’’. Mowa tutaj na przykład o piciu alkoholu, którego spożycie powoduje, iż zaczynamy się czuć „zrelaksowani”, przestajemy przejmować się swoja aktualną sytuacją, ważne dla nas sprawy nagle przestają dla nas istnieć. To jest bardzo łatwa droga do pojawienia się uzależnienia w wyniku czego, możemy zaniedbać nasze obowiązki, relacje społeczne, nasz nastrój może się ciągle obniżać a to może powodować coraz to większy stres i tak właśnie powstaje błędne koło…

Warto również wspomnieć o tym, że doświadczanie długotrwałego stresu może prowadzić do powstania różnych zaburzeń lękowych, np. ataków paniki, depresji, zaburzeń nastroju i zachowania. Wpływa również on na nasze zdrowie somatyczne. Według najnowszych badań, szacuje się, iż od 10 do 15 % występujących zaburzeń, ma podłoże psychosomatyczne (czyli, nie znajdujemy biologicznej przyczyny naszych dolegliwości). Grupa objawów ze strony przewodu pokarmowego może prowadzić do pojawienia się zespołu jelita nadwrażliwego. Do symptomów neurologicznych zaliczamy np. fibromialgie –są to bóle mięśni. Często pojawiającym się schorzeniem jest również zespół chronicznego zmęczenia – czujemy się wtedy przez cały czas wyczerpani.

Co więc zatem zrobić, aby uniknąć negatywnych konsekwencji odczuwania chronicznego stresu i zamartwiania się? Przede wszystkim zadbać o siebie i swój komfort psychiczny! Jasne, ktoś może powiedzieć: „Tak, bardzo łatwo się mówi – gorzej z realizacją przy trójce dzieci, deadline’ach w pracy, czy obowiązkach domowych„. Zgadzam się, nie jest to proste, lecz nie niewykonalne. Jest to kwestia dobrego zorganizowania swojego czasu. Poniżej znajduje się kilka wskazówek jak odgonić niechciane myśli i pożegnać, bądź zmniejszyć stres:

  • CZAS DLA SIEBIE – spróbuj znaleźć codziennie chwilę czasu dla samej/samego siebie. To już indywidualna kwestia. Niektóre osoby mogą pozwolić sobie tylko na 15 min relaksu, inne na kilka godzin. Pamiętaj, nie ważne ile, ważne że zrobisz małą rzecz dla swojej osoby. W tym czasie zrób to co lubisz: poczytaj (już zakurzoną 😉  ulubioną książkę, zjedz coś dobrego, posłuchaj ulubionej muzyki, nałóż maseczkę na twarz, posiedź w ciszy, pomedytuj, pobiegaj itd. Pamiętaj – zrób to co lubisz! Wróć do dawnych zainteresowań, aktywności.
  • RELAKSACJA – w sieci można bez problemu znaleźć wiele utworów muzyki relaksacyjnej. Warto polecić trening autogenny Shultza i trening Jacobsona. Ułóż się wygodnie, włącz ten rodzaj dźwięków i daj się ponieść melodiom…
  • SEN – nie od dziś wiadomo jak ważna jest nasza higiena snu. Człowiek potrzebuje około 7/8 godzin codziennego wypoczynku. Ważne jest, aby kłaść się o stałych porach –  nie ,,zarywać nocek’’ a następnie odsypiać w dzień. Swoją regularnością przyzwyczaimy nasz organizm do pewnego nawyku. Dobrze jest również idąc spać, odłożyć wcześniej smartfony – to pomoże nam się wyciszyć.
  • AKTYWNOŚC FIZYCZNA – sport to zdrowie, w tym przypadku zdrowie psychiczne. Podejmując różnego rodzaju aktywność fizyczną np. boksowanie, czy ćwiczenia fitness  jesteśmy w stanie się porządnie zmęczyć a co za tym idzie, nie będziemy już mieli w sobie siłę na zamartwianie się. W naszym organizmie uwolnią się bowiem endorfiny które wprowadzą nas w dobry nastrój. To co, kiedy pierwszy trening?
  • ROZMOWY Z BLISKIMI – zdarza się tak, że to właśnie bliska nam osoba działa na nas „kojąco”. Wspólnie spędzony czas, dłuższe rozmowy są w stanie znacznie poprawić nam humor. I to jest cudowne!  Jeśli mamy wokół siebie osoby, z którymi dobrze się czujemy – zaproponujmy jakieś spotkanie, podejmijmy wspólne działanie.
  • ZDROWE POSIŁKI – jelita to nasz drugi mózg. Utrzymywanie zdrowej diety ma duże znaczenie dla naszego organizmu. Może ona nam pomóc w ODWRÓĆ SWOJA UWAGĘ / ZAJMIJ CZYMŚ MYŚLI – jednym z najskuteczniejszych i zarazem najprostszym ze sposobów poradzenia sobie ze stresem jest to, abyśmy skierowali swoją uwagę na jakiegoś rodzaju  konkretne działanie. Mogą to być różnego rodzaju łamigłówki, prace zręcznościowe, gry, gotowanie, sprzątanie, malowanie itd.

Jest naprawdę wiele sposobów na to, aby zawalczyć ze swoim stresem, który towarzyszy nam na co dzień. Każdy z nas ma swój indywidualny system radzenia sobie z ciężkimi sytuacjami. Jedna grupa osób postanowi, aby wyładować się poprzez sport, natomiast druga grupa posłucha muzyki relaksacyjnej, bądź odda się gotowaniu.

Należy pamiętać o sytuacji, kiedy stres zaczyna dominować w naszym życiu, odczuwamy problemy ze swoim codziennym funkcjonowaniem, natrętne myśli towarzyszą nam przez cały dzień,  zaniedbujemy obowiązki, relacje, bądź siebie – warto udać się wtedy do specjalisty. Mowa tutaj o psychologu, terapeucie, czy psychiatrze. Nigdy nie wolno lekceważyć niepokojących nas symptomów, ponieważ nasz aktualny stan może się wtedy jeszcze pogorszyć.

Nie zapominajmy o sobie. W trudnych chwilach nie bójmy się prosić o pomoc innych. To żaden wstyd nie radzić sobie z różnymi sytuacjami. W dzisiejszym zwariowanym świecie wiele osób doświadcza reakcji stresu, wiele osób zamartwia się o swoją sytuację, finanse, rodzinę i o wiele innych ważnych spraw. Najważniejsze jest to, aby nie dać się pochłonąć negatywnym emocjom i w porę zareagować. Dbajmy o siebie-  bo wtedy dopiero  jesteśmy w stanie zadbać o naszych bliskich.